Dobrobiti plivanja
Plivanje se smatra jednim od najkompletnijih oblika vježbanja, osnažuje mišiće cijelog tijela, podiže vitalnost i jača kardiovaskularni sustav.
Dobrobiti plivanja općenito
- Sveobuhvatnost u odnosu na ostale sportove: predstavlja spoj aerobnog i anaerobnog načina vježbanja koji ima pozitivne učinke na zdravlje. Naime, plivanje je aerobna aktivnost kojima se jača kardiovaskularni sustav, odnosno poboljšava rad srca i pluća, ali ujedno objedinjuje i elemente vježbi snage, koji su prisutni kod rada s utezima.
- To je dobro sredstvo za mršavljenje – plivanje je, uz pravilnu prehranu koja se zasniva na zdravim namirnicama, dobar način da tijelo izgubi višak masnog tkiva, a zadrži postojeću mišićnu masu.
- Dopušta aktivnost osobama koje se zbog invaliditeta ne mogu baviti sportovima čija je pretpostavka dobar oslonac u uspravnom ili sjedećem stavu.
- Ne opterećuje zglobove pa se njime mogu baviti i starije osobe te osobe sa specifičnim tjelesnim ograničenjima.
- Izvrsno održava dobru pokretljivost, mišićnu snagu i kondiciju.
- Poboljšava elastičnost zglobova čineći ih otpornijim na svakodnevne napore i opterećenja.
- Djeluje opuštajuće – pomaže u oslobađanju briga i svakodnevnog stresa.
- Jedan od rijetkih sportova koji ne predstavlja gotovo nikakav napor za ligamente, hrskavicu i preporučuje se ljudima svih dobi.
Djeca
Osim što blagotvorno utječe na cjelokupni razvoj djeteta, plivanjem se naročito jačaju pluća i srce te razvija osjećaj koordinacije pokreta i samokontrole. Plivanje je ujedno i druženje, iskorištavanje slobodnog vremena, jačanje samopouzdanja te pozitivno utječe na psihosocijalni i fizički razvoj djeteta.
Rano učenje plivanja utječe na tjelesni razvoj:
- Disanje: Tlak vode je uzrok za jače izdisanje zraka – dijete je zbog njega prisiljeno i jače udahnuti, tako mu jačaju dišni mišići, a vitalni kapacitet se povećava za gotovo 20%
- Kardiovaskularni sustav: tlak vode pozitivno utječe i na kardiovaskularni sustav, jer djeluje i na dijelove tijela koji su potopljeni u vodu te preko kože na vene. Pod utjecajem tog pritiska dotječe oko 20% više krvi u desni dio srca i preko pluća u lijevi dio srca. Tako se povećavaju i jačaju mišići srca.
- Skelet: na razvoj skeleta utječe dječje intezivno kretanje u vodi, što za posljedicu ima intezivni rast kostiju i njihovo dobro oblikovanje. Takvom djetetu se i kralježnica počne prije mijenjati iz okruglog u dupli S oblik.
- Mišići: plivanje dovodi i do oblikovanja kompletnog mišićnog sustava. Ortopedi u tome vide osnovu za zdrav razvoj djeteta bez lošeg držanja tijela. U prsnom položaju u vodi jačaju mišići leđa, ramena i ostali.
- Termoregulacija: razlika između temperature tijela i temperature vode je poticaj za uspostavljanje termoregulacije i otpornosti tijela. Redovnim vježbanjem se popravlja reakcija djetetove kože na hladno, sposobnost termoregulacije te jača imunitet.
Odrasli
- Na američkom institutu u Seattleu otkriveno je da se kod žena koje plivaju pet puta tjedno za 20% smanjuje rizik od raka dojke.
- Muškarci koji redovito plivaju žive duže od onih koji trče. Konkretno, stope smrtnosti su u plivača 53% niže nego u onih koji uopće ne vježbaju te 50 % niže nego u osoba koje trče.
- Odavno je poznato da je plivanje jedan od najboljih načina za održavanje srca i pluća u formi, a neka su istraživanja pokazala da se i njime značajno smanjuje rizik od osteoporoze.
- Rekreativno plivanje preporuča se i starijima, pa čak i osobama koje imaju stanovite srčane tegobe. Srčani mišići postaju snažniji, a zbog jačanja mišića produbljuje se disanje, a tijelo dobiva više kisika. Plivanje može djelovati i na potpuno psihološkoj bazi. Kako bi plivanje imalo kakav učinak, preporuča se trenirati svakodnevno ili barem tri puta tjedno.
- Plivanjem se trenira cjelokupna muskulatura tijela, ruke, ramena, leđa, grudni koš, stražnjica i noge, stječe se zavidna kondicija i izdržljivost te usporava proces starenja. Osim što produžuje mladost, plivanje koristi i ljepoti tijela. Plivanjem se troše kalorije i potiče mršavljenje. Jednostavno rečeno, plivanje jača zdravlje.
- Plivanje treba upražnjavati tokom cijele godine, jer je to najbolji način za održavanje i pravilan razvoj svih mišića, opuštanje poslije stresnih situacija i očuvanje zdravlja.
- Mnoga medicinska istraživanja su dokazala da plivanje ima vrlo pozitivne učinke na zdravlje, a i zabavno je. Voda stvara otpor i tako pomaže vašem tijelu prilikom vježbanja u vodi. Ovo je vrlo pogodno za starije ljude i ljude koji imaju probleme sa mišićnim oboljenjima ili bolesnim zglobovima. Plivanjem se mogu ostvariti odlični rezultati za krvožilni sustav.
Trudnice i bebe
- Plivanje se drži odličnim izborom za trudnice. U vodenom okruženju koje umanjuje gravitacijsku silu i na taj način način djelomično štiti od ozljeda, hidrostatski pritisak vode potiskuje krv iz tkiva u vensku cirkulaciju i povećava optok. Umjerena tjelesna aktivnost se preporučuje jer može ublažiti neke simptome trudnoće, umanjiti stres, spriječiti nastanak trudničkog dijabetesa te pripremiti organizam za zahtjevni događaj – porođaj.
- Plivanje je jedina sportska aktivnost u koju je moguće uključiti dijete već od najranije dobi. Kretanje u vodi ima pozitivan učinak na dječji organizam u cijelosti, jer potiče pravilan tjelesni rast i razvoj, razvija bazičnu motoriku te doprinosi razvoju kognitivnih i konativnih sposobnosti.
- Pritisak vode potiče dijete na snažnije disanje, potičući jačanje međurebrenih mišića koji sudjeluju u disanju. Ubrzano disanje utječe na povećanje broja plućnih alveola, čime se povećava kapacitet pluća.
- Pritisak vode pozitivno djeluje na srčano-žilni sustav djeteta:redovito vježbanje dojenčadi u vodi jača srce.
- Brzi pokreti djeteta u vodi pozitivno utječu na razvoj koštanog sustava djeteta. Dokazano je da kralježnica dojenčadi s kojima se provode vježbe u vodi brže razvija pravilan S oblik.
- Gibanje u vodi omogućava ravnomjerno oblikovanje svih mišića, a posebno leđnih i ramenog pojasa, čime se stvara temelj za pravilno držanje djece.
- Tjelesni kontakt roditelja i bebe u vodi djeluje na dijete umirujuće, sprečava strah i budi osjećaj zadovoljstva. Na taj se način postiže i razvija povjerenje djeteta prema vodi.
- Dijete koje pliva ima bolji tek i mirno spava.